Są to oficjalne zapowiedzi związane z wejściem Izery do produkcji, które tak naprawdę nie mówią zbyt wiele. Atrakcyjna cena ma też wiązać się z tym, że polski samochód elektryczny będzie też „konkurencyjny” pod względem jakości i trwałości. EMP podpisała także umowę z niemiecką firmą Durr Systems AG na świadczenie usług inżynieryjnych. RBA i jego wpływ na Aussie Opracowaniem zakładu w Jaworznie zajmie się firma Durr Consulting, która jest częścią grupy Durr Systems AG. – SEA została opracowana przez nasze globalne centra badawczo-rozwojowe w Europie i Chinach jako najbardziej elastyczna platforma EV dostępna do tej pory – powiedział Daniel Donghui Li, szef Geely Holding Group.
- To efekt dużego rozstawu osi, ustawienia kół na rogach karoserii i przesunięcia kabiny do przodu.
- Użytkownicy będą mogli również dogadać się z samochodami za pomocą aplikacji lub naturalnego głosu, czy skorzystać z dotykowego ekranu.
- Wszystko po to żeby doprecyzować specyfikację niezbędnych urządzeń, by także w pierwszym kwartale 2024 roku zlecić produkcję tych maszyn.
- Polski samochód elektryczny ma być wyprodukowany w 2024 roku.
- Za trzy lata w Jaworznie ma stać fabryka Izery, gdzie z taśm produkcyjnych będą zjeżdżały polskie elektryki.
Nad stylistyką Izery niezmiennie czuwa Tadeusz Jelec, który wraz z zespołem projektantów dba, by zachować polski charakter marki – to właśnie elementy nadwozia i wyposażenia mają głównie kojarzyć się z polskością tego elektrycznego samochodu. W tym momencie jesteśmy finansowani ze środków skarbu państwa. Dostaliśmy dwie transze dokapitalizowania i to są środki, z których realizujemy najbliższe fazy projektowe. Naszym celem na rok 2023 jest również to, żebyśmy domknęli całe finasowanie jakie jest potrzebne do końca 2025 roku, do czasu zjechania pierwszego egzemplarza z fabryki. Tak jak każdy startup – mamy swoje cele i musimy te kamienie milowe osiągać, żeby kolejne transze finasowania były uruchamiane.
Ile będzie kosztować Izera? Cena między Dacią a Mercedesem
Obecnie zakres prac nad projektem prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP) Piotr Zaremba ocenia na 39 proc. Chociaż programy dofinansowujące auta elektryczne są jeszcze mało atrakcyjne, na polskich drogach można spotkać już takie pojazdy. Są to hybrydy i pełne „elektryki”, a ich łączna liczba przekracza 22 tysiące. Miejmy nadzieję, że wraz z powstaniem fabryki polskiego auta elektrycznego liczba ta wzrośnie diametralnie. Budowa fabryki Izery w Jaworznie ma się rozpocząć już wkrótce, by na koniec 2025 roku mogła zjechać z niej pierwsza seria polskich samochodów elektrycznych. Choć rekrutacja oficjalnie nie ruszyła, zespół EMP rośnie.
To efekt dużego rozstawu osi, ustawienia kół na rogach karoserii i przesunięcia kabiny do przodu. Spółka podkreśla, że krajowe elektryki nie będą towarem luksusowym, ale pojazdami w zasięgu możliwości finansowych Polaków. Inżynierowie podkreślają, że platforma SEA jest niesamowicie skalowalna.
Jaka pojemność baterii polskiego elektryka wystarczy na 400 km zasięgu?
Co tylko potwierdza solidność platformy SEA. Chodzi o rozwiązania ADAS, które wykrywają przeszkody i zapobiegają przed niebezpiecznymi sytuacjami, a ich działanie polega na ostrzeganiu kierowcy przed kolizją, ale w razie braku reakcji – automatycznie uruchamiają hamulce. Izera dostanie platformę Geely, jak elektryczny Smart czy przyszły SUV Volvo EX30. Polski samochód elektryczny będzie oparty o architekturę SEA.
– Mieliśmy okazję gościć w Warszawie naszych partnerów z Geely Holding Group. Prezes EMP Piotr Zaremba oraz Daniel Donghui Li, CEO Geely Holding Group, a także menadżerowie z obydwu firm rozmawiali o postępach w realizacji projektu oraz o perspektywach dalszej współpracy– usłyszeliśmy w ElectroMobility Poland. Polski samochód elektryczny ma być wyprodukowany w 2024 roku. Polskie samochody elektryczne nie są może tak popularne, ale rzeczywiście istnieją.
Ile powinna kosztować Izera, żeby stała się polskim przebojem?
Za trzy lata w Jaworznie ma stać fabryka Izery, gdzie z taśm produkcyjnych będą zjeżdżały polskie elektryki. Bez konkurencyjnych stawek może być problem z przekonaniem kupujących. Ekspert oszacował potencjalne https://www.dowjonesrisk.com/7-dow-akcji-ktore-miliarderzy-kochaja/ stawki za bazowego SUV-a od Izery. Naszym zdaniem nie można też wykluczyć innego scenariusza, w którym koncern Geely przejmuje/kupuje od Polski fabrykę w Jaworznie oraz prawa do marki Izera.
Pozwalają nam się rozwijać, wyznaczają trendy, stwarzają nowe możliwości, pozwalają lepiej i wygodniej żyć. Dlatego sięgnęliśmy po nie, projektując Izerę. Dotykowe ekrany deski rozdzielczej, dynamiczne przyspieszenie, zaawansowane systemy wspomagania kierowcy – wykorzystaliśmy technologię dla Waszego komfortu jazdy.
Leave a Reply